Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ43PD
D38999/26WJ43PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ43PD.pdf
Availability of D38999/26WJ43PD
QUANTITY
D38999/26WJ43PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43PD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43PD
Related LinksD38999/, D38999/26WJ43PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ43PD Details Description
Related parts for D38999/26WJ43PD
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.6UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
EC 600XG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 2A SOT23 datasheet.pdf
IC DSP 6X 1GHZ SC3850 783FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf