Souriau Connection Technology D38999/26WJ43PDL
D38999/26WJ43PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ43PDL.pdf
Availability of D38999/26WJ43PDL
QUANTITY
D38999/26WJ43PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43PDL
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ43PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ43PDL Details Description
Related parts for D38999/26WJ43PDL
VARISTOR 354V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 65POS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf