TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ43SC-LC
D38999/26WJ43SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ43SC-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ43SC-LC
QUANTITY
D38999/26WJ43SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43SC-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ43SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ43SC-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ43SC-LC
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 12-DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 15A 9.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/FLANGE datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN SOCKET SLDR 4POS GLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-5.5V 55W datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT MALE XLR 4POS SLDR datasheet.pdf