TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ43SE
D38999/26WJ43SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ43SE.pdf
Availability of D38999/26WJ43SE
QUANTITY
D38999/26WJ43SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43SE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ43SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ43SE Details Description
Related parts for D38999/26WJ43SE
TERM BLOCK HDR 36POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4.1A TO-262 datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER FOR 521 datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf