Nichicon UVR2A471MHA
UVR2A471MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2A471MHA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVR2A471MHA.pdf
Availability of UVR2A471MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2A471MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2A471MHA
Internal Part NumberEIS-UVR2A471MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2A471MHA
Related LinksUVR2A, UVR2A471MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2A471MHA Details Description
Related parts for UVR2A471MHA
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 8CH DC/DC CONV LDO 48VQFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 30 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V X6S 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf