Amphenol Industrial PT01SP-16-26S
PT01SP-16-26S picture photo
Mfg. Part Number
PT01SP-16-26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01SP-16-26S.pdf
Availability of PT01SP-16-26S
QUANTITY
PT01SP-16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SP-16-26S
Internal Part NumberEIS-PT01SP-16-26S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SP-16-26S
Related LinksPT01SP, PT01SP-16-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SP-16-26S Details Description
Related parts for PT01SP-16-26S
CONN TERM BLCK PCB 10.16MM 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM FLUSH GREEN datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL datasheet.pdf
RES 167 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf