TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ61JA
D38999/26WJ61JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ61JA.pdf
Availability of D38999/26WJ61JA
QUANTITY
D38999/26WJ61JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61JA
Related LinksD38999/, D38999/26WJ61JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ61JA Details Description
Related parts for D38999/26WJ61JA
CONN HEADER 13POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 1/4" datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
XBEE-PRO 802.15.4 DIGITAL I/O datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.7VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 20% 440 VAC RAD datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
TV 26C 26#20 PIN PLUG datasheet.pdf
500UF 100V 26X95 105C AXI datasheet.pdf