Sullins Connector Solutions MP-0100-05-DS-1
MP-0100-05-DS-1 picture photo
Mfg. Part Number
MP-0100-05-DS-1
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL
Datasheet Download
MP-0100-05-DS-1.pdf
Availability of MP-0100-05-DS-1
QUANTITY
MP-0100-05-DS-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP-0100-05-DS-1
Internal Part NumberEIS-MP-0100-05-DS-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row5
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP-0100-05-DS-1
Related LinksMP-0100, MP-0100-05-DS-1 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MP-0100-05-DS-1 Details Description
Related parts for MP-0100-05-DS-1
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IBUTTON HALO YELLOW 60MM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PIN 7AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 464 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CBL 1COND 26AWG 1000V SLATE 100' datasheet.pdf