Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ61SA
D38999/26WJ61SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ61SA.pdf
Availability of D38999/26WJ61SA
QUANTITY
D38999/26WJ61SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61SA
Related LinksD38999/, D38999/26WJ61SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ61SA Details Description
Related parts for D38999/26WJ61SA
XFRMR LAMINATED 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC COMP SNGL 4NS ULTRFAST 8-MSOP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOEIAJ datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC FPGA 215 I/O 281CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf