Souriau Connection Technology D38999/26WJ61SE
D38999/26WJ61SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ61SE.pdf
Availability of D38999/26WJ61SE
QUANTITY
D38999/26WJ61SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61SE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61SE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ61SE Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ61SE Details Description
Related parts for D38999/26WJ61SE
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
IC QUAD BUS TXCVR 20-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-523 datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 0.75MA 192 MOHM datasheet.pdf
SCT7650EX 17.54" 8" EX111 R datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 100W datasheet.pdf