Amphenol Pcd D38999/33W13R
D38999/33W13R picture photo
Mfg. Part Number
D38999/33W13R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Accessories
Brief Description
RCPT COVER SHLL SIZE 13 ALUMINUM
Datasheet Download
D38999/33W13R.pdf
Availability of D38999/33W13R
QUANTITY
D38999/33W13R Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/33W13R
Internal Part NumberEIS-D38999/33W13R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Accessories
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
Accessory TypeCap (Cover), Protective
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III Receptacle
Shell Size - Insert13
MaterialAluminum Alloy
FeaturesEnvironment Resistant, Wire Rope with Eyelet
ColorOlive
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/33W13R
Related LinksD38999, D38999/33W13R Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
D38999/33W13R Details Description
Related parts for D38999/33W13R
Connector Header 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 50A 28PQFN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
PIN HDR BREAKABLE VERT 350MM 3C datasheet.pdf