Omron D3V-11G-1C24-T-K
D3V-11G-1C24-T-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G-1C24-T-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLNGR SPDT 11A QC TERM
Datasheet Download
D3V-11G-1C24-T-K.pdf
Availability of D3V-11G-1C24-T-K
QUANTITY
D3V-11G-1C24-T-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G-1C24-T-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G-1C24-T-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force15gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.012" (0.3mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 155°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G-1C24-T-K
Related LinksD3V-11G-, D3V-11G-1C24-T-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G-1C24-T-K Details Description
Related parts for D3V-11G-1C24-T-K
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 20POS 2MM datasheet.pdf
RES 5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 12V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 16SMD datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V ST SMD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 60 POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 30V 20MA SOT723 datasheet.pdf