Omron D3V-11G1M-1A4-K
D3V-11G1M-1A4-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G1M-1A4-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LEVER SPDT 11A SLD TERM
Datasheet Download
D3V-11G1M-1A4-K.pdf
Availability of D3V-11G1M-1A4-K
QUANTITY
D3V-11G1M-1A4-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G1M-1A4-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G1M-1A4-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force15gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.031" (0.79mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G1M-1A4-K
Related LinksD3V-11G, D3V-11G1M-1A4-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G1M-1A4-K Details Description
Related parts for D3V-11G1M-1A4-K
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 25POS SNGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf