Microsemi Power Products APTM10HM09FT3G
APTM10HM09FT3G picture photo
Mfg. Part Number
APTM10HM09FT3G
Brief Description
MOSFET 4N-CH 100V 139A SP3
Datasheet Download
APTM10HM09FT3G.pdf
Availability of APTM10HM09FT3G
QUANTITY
APTM10HM09FT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTM10HM09FT3G
Internal Part NumberEIS-APTM10HM09FT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSP3F Plastic Frame Update 16/Jul/2015
PackagingBulk
FET Type4 N-Channel (H-Bridge)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C139A
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 69.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs350nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9875pF @ 25V
Power - Max390W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP3
Supplier Device PackageSP3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTM10HM09FT3G
Related LinksAPTM10H, APTM10HM09FT3G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTM10HM09FT3G Details Description
Related parts for APTM10HM09FT3G
CAP FILM 1500PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 4A 50V GBU datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
REL AC/DC VOLT SENS 24VAC/DC DIN datasheet.pdf
BOARD WEBENCH BUILD IT LM5574 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf