Omron D3V-11G3-1C24-K
D3V-11G3-1C24-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G3-1C24-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPDT QC TERM 250V
Datasheet Download
D3V-11G3-1C24-K.pdf
Availability of D3V-11G3-1C24-K
QUANTITY
D3V-11G3-1C24-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G3-1C24-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G3-1C24-K
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque35gf
Release Force-
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.125" (3.2mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G3-1C24-K
Related LinksD3V-11G, D3V-11G3-1C24-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G3-1C24-K Details Description
Related parts for D3V-11G3-1C24-K
LED SS 12V YELLOW DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 68UF 20% 2.5V 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
PANEL REPLCMNT FOR 1593N datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.74"L X 5.75"W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.28" CA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK POWER TO-3 datasheet.pdf
FUSE 60A NON-FUSIBLE AC DISC datasheet.pdf