Omron D3V-11G6M-2C24-K
D3V-11G6M-2C24-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G6M-2C24-K
Brief Description
SWITCH ROLL SPST-NC 11A QC TERM
Datasheet Download
D3V-11G6M-2C24-K.pdf
Availability of D3V-11G6M-2C24-K
QUANTITY
D3V-11G6M-2C24-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G6M-2C24-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G6M-2C24-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force6gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G6M-2C24-K
Related LinksD3V-11G6, D3V-11G6M-2C24-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G6M-2C24-K Details Description
Related parts for D3V-11G6M-2C24-K
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN SEALING FRAME WITH LATCH datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V JB 1210 datasheet.pdf
MIN-SAS HD ASY 4X4 12G 30AWG .5M datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 88POS datasheet.pdf