Omron D3V-16-2A4
D3V-16-2A4 picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16-2A4
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLNGR SPST-NC 16A
Datasheet Download
D3V-16-2A4.pdf
Availability of D3V-16-2A4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D3V-16-2A4 Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16-2A4
Internal Part NumberEIS-D3V-16-2A4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force15gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16-2A4
Related LinksD3V-1, D3V-16-2A4 Datasheet, Omron Distributor
D3V-16-2A4 Details Description
Related parts for D3V-16-2A4
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO252 datasheet.pdf
IC TRANSPONDER HVSON2 datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-DFN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 3POS GRAY datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf