Omron D3V-164M-1C25
D3V-164M-1C25 picture photo
Mfg. Part Number
D3V-164M-1C25
Brief Description
SWITCH LEVER SPDT 16A
Datasheet Download
D3V-164M-1C25.pdf
Availability of D3V-164M-1C25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D3V-164M-1C25 Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-164M-1C25
Internal Part NumberEIS-D3V-164M-1C25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.738" (18.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-164M-1C25
Related LinksD3V-16, D3V-164M-1C25 Datasheet, Omron Distributor
D3V-164M-1C25 Details Description
Related parts for D3V-164M-1C25
FIXED IND 50UH 9.5A 12 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 37A SOT-227 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
MODEM CDMA US BUNDLE IP datasheet.pdf
RES 210 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 313MA 160 MOHM datasheet.pdf