Omron D3V-16G1M-2C5-K
D3V-16G1M-2C5-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G1M-2C5-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NC 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G1M-2C5-K.pdf
Availability of D3V-16G1M-2C5-K
QUANTITY
D3V-16G1M-2C5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G1M-2C5-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G1M-2C5-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.031" (0.79mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G1M-2C5-K
Related LinksD3V-16G, D3V-16G1M-2C5-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G1M-2C5-K Details Description
Related parts for D3V-16G1M-2C5-K
KIT TOOL F/OPTIC SC W/SCOPE datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-E-154-E1) datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 95MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V C0G 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 140MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 1W DO216 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf