Omron D3V-16G3-1C5-K
D3V-16G3-1C5-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G3-1C5-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G3-1C5-K.pdf
Availability of D3V-16G3-1C5-K
QUANTITY
D3V-16G3-1C5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G3-1C5-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G3-1C5-K
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque70gf
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G3-1C5-K
Related LinksD3V-16G, D3V-16G3-1C5-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G3-1C5-K Details Description
Related parts for D3V-16G3-1C5-K
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOD523 datasheet.pdf
IC FIFO CLOCKED 64X36X2 120QFP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 20"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 50ppm 20pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE 54/107330 5A (10) datasheet.pdf