Omron D3V-16G3-3C24-K
D3V-16G3-3C24-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G3-3C24-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G3-3C24-K.pdf
Availability of D3V-16G3-3C24-K
QUANTITY
D3V-16G3-3C24-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G3-3C24-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G3-3C24-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque35gf
Release Force-
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.125" (3.2mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G3-3C24-K
Related LinksD3V-16G, D3V-16G3-3C24-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G3-3C24-K Details Description
Related parts for D3V-16G3-3C24-K
RELAY RF SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
IC SILICON SERIAL NUMBER 2-CSP datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL IND SATIN CHROME datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
LAPPING FILM CERIUM OXIDE 569XA datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LV5061V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC 214AB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf