Omron D3V-16G3M-1C5-K
D3V-16G3M-1C5-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G3M-1C5-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G3M-1C5-K.pdf
Availability of D3V-16G3M-1C5-K
QUANTITY
D3V-16G3M-1C5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G3M-1C5-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G3M-1C5-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque70gf
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G3M-1C5-K
Related LinksD3V-16G, D3V-16G3M-1C5-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G3M-1C5-K Details Description
Related parts for D3V-16G3M-1C5-K
RES SMD 910 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3GN/50 AR UC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W SMBJ datasheet.pdf
COAXIAL CONNECTORS BNC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
INDEX DETENT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf