Omron D3V-16G3M-3A5-K
D3V-16G3M-3A5-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G3M-3A5-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NO 16A SOLDER
Datasheet Download
D3V-16G3M-3A5-K.pdf
Availability of D3V-16G3M-3A5-K
QUANTITY
D3V-16G3M-3A5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G3M-3A5-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G3M-3A5-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G3M-3A5-K
Related LinksD3V-16G, D3V-16G3M-3A5-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G3M-3A5-K Details Description
Related parts for D3V-16G3M-3A5-K
CAP CER 62PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 50MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 14DFN datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf