Omron D3V-16G3M-3C25-K
D3V-16G3M-3C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G3M-3C25-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G3M-3C25-K.pdf
Availability of D3V-16G3M-3C25-K
QUANTITY
D3V-16G3M-3C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G3M-3C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G3M-3C25-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G3M-3C25-K
Related LinksD3V-16G3, D3V-16G3M-3C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G3M-3C25-K Details Description
Related parts for D3V-16G3M-3C25-K
JUMPER-H1503TR/A3048G/H1503TR 3" datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC MINI 18MA 5VDC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS GOLD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf