Omron D3V-21G1-1C4A
D3V-21G1-1C4A picture photo
Mfg. Part Number
D3V-21G1-1C4A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LEVER SPDT 21A
Datasheet Download
D3V-21G1-1C4A.pdf
Availability of D3V-21G1-1C4A
QUANTITY
D3V-21G1-1C4A Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-21G1-1C4A
Internal Part NumberEIS-D3V-21G1-1C4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating21A (AC), 14A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force20gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.031" (0.79mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C