Omron Automation & Safety D4F-120-3R
D4F-120-3R picture photo
Mfg. Part Number
D4F-120-3R
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LIMIT 1NC/1NO LEVER 3M
Datasheet Download
D4F-120-3R.pdf
Availability of D4F-120-3R
QUANTITY
D4F-120-3R Order Process
Ship out your order
Specifications of D4F-120-3R
Internal Part NumberEIS-D4F-120-3R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
PCN Design/SpecificationMultiple Series Marking/Precaution Instruction Mar/2015
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD4F
PackagingBulk
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating15A (AC), 550mA (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeSide Rotary, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesCable Length 3m
Operating Force, Torque510gf
Release Force51gf
Pretravel12°
Differential Travel-
Overtravel40°
Operating Position-
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life150,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D4F-120-3R
Related LinksD4F-1, D4F-120-3R Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
D4F-120-3R Details Description
Related parts for D4F-120-3R
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A SOT96-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W TH datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf