Stackpole Electronics Inc. RSF1GB1R00
RSF1GB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB1R00
Brief Description
RES MO 1W 1 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB1R00.pdf
Availability of RSF1GB1R00
QUANTITY
RSF1GB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB1R00
Internal Part NumberEIS-RSF1GB1R00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB1R00
Related LinksRSF1G, RSF1GB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB1R00 Details Description
Related parts for RSF1GB1R00
FIXED IND 5.6UH 4.9A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
ADAPTER 256-FTBGA LCMXOC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC datasheet.pdf