Ohmite D50K150E
D50K150E picture photo
Mfg. Part Number
D50K150E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 150 OHM 50W
Datasheet Download
D50K150E.pdf
Availability of D50K150E
QUANTITY
D50K150E Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K150E
Internal Part NumberEIS-D50K150E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K150E
Related LinksD50K, D50K150E Datasheet, Ohmite Distributor
D50K150E Details Description
Related parts for D50K150E
IC AMP/DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMB datasheet.pdf
RES 105K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK M3 SOCKET PANEL datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
33UF 35V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf