Ohmite D50K15KE
D50K15KE picture photo
Mfg. Part Number
D50K15KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 15K OHM 50W
Datasheet Download
D50K15KE.pdf
Availability of D50K15KE
QUANTITY
D50K15KE Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K15KE
Internal Part NumberEIS-D50K15KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K15KE
Related LinksD50K, D50K15KE Datasheet, Ohmite Distributor
D50K15KE Details Description
Related parts for D50K15KE
RES 750K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
DSUB BACKSHELL SHIELD 37POS MET datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf