Ohmite D50K1K25
D50K1K25 picture photo
Mfg. Part Number
D50K1K25
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 1.25K OHM 50W
Datasheet Download
D50K1K25.pdf
Availability of D50K1K25
QUANTITY
D50K1K25 Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K1K25
Internal Part NumberEIS-D50K1K25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.25k
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)