Ohmite D50K20KE
D50K20KE picture photo
Mfg. Part Number
D50K20KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 20K OHM 50W
Datasheet Download
D50K20KE.pdf
Availability of D50K20KE
QUANTITY
D50K20KE Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K20KE
Internal Part NumberEIS-D50K20KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K20KE
Related LinksD50K, D50K20KE Datasheet, Ohmite Distributor
D50K20KE Details Description
Related parts for D50K20KE
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 850 MOHM datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079" 20POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf