Ohmite D50K20KE
D50K20KE picture photo
Mfg. Part Number
D50K20KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 20K OHM 50W
Datasheet Download
D50K20KE.pdf
Availability of D50K20KE
QUANTITY
D50K20KE Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K20KE
Internal Part NumberEIS-D50K20KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K20KE
Related LinksD50K, D50K20KE Datasheet, Ohmite Distributor
D50K20KE Details Description
Related parts for D50K20KE
CONVRTER DC-DC 12V 2.5A HORZ SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CORD COILED JEWEL EMERALD 4MM 6' datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 5SIP datasheet.pdf