Ohmite D50K4K5E
D50K4K5E picture photo
Mfg. Part Number
D50K4K5E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 4.5K OHM 50W
Datasheet Download
D50K4K5E.pdf
Availability of D50K4K5E
QUANTITY
D50K4K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K4K5E
Internal Part NumberEIS-D50K4K5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.5k
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K4K5E
Related LinksD50K, D50K4K5E Datasheet, Ohmite Distributor
D50K4K5E Details Description
Related parts for D50K4K5E
IC MOSFET DRVR LS 4A DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.9"L X 2.2"W datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG RED 28V datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf