Ohmite D50K50RE
D50K50RE picture photo
Mfg. Part Number
D50K50RE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 50 OHM 50W
Datasheet Download
D50K50RE.pdf
Availability of D50K50RE
QUANTITY
D50K50RE Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K50RE
Internal Part NumberEIS-D50K50RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K50RE
Related LinksD50K, D50K50RE Datasheet, Ohmite Distributor
D50K50RE Details Description
Related parts for D50K50RE
BATTERY PACK 7.2V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 480MA 600 MOHM datasheet.pdf