TE Connectivity Measurement Specialties D5154-000005-005PD
D5154-000005-005PD picture photo
Mfg. Part Number
D5154-000005-005PD
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE
Datasheet Download
D5154-000005-005PD.pdf
Availability of D5154-000005-005PD
QUANTITY
D5154-000005-005PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D5154-000005-005PD
Internal Part NumberEIS-D5154-000005-005PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesD51
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure5 PSI (34.47 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D5154-000005-005PD
D5154-000005-005PD Details Description
Related parts for D5154-000005-005PD
FIXED IND 180NH 934MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT KIT 26POS EMI SYSTE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 154 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOD DIODE 1200V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf