Crydom D53TP25CH-10
D53TP25CH-10 picture photo
Mfg. Part Number
D53TP25CH-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR IP20 25A 3PHAS PNL MNT
Datasheet Download
D53TP25CH-10.pdf
Availability of D53TP25CH-10
QUANTITY
D53TP25CH-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of D53TP25CH-10
Internal Part NumberEIS-D53TP25CH-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Featured Product53 Series Three-Phase, AC Motor Reversing SSRs
3D Model53TP IP20 Series.sat53TP IP20 Series.dwg53TP IP20 Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
Series53TP
PackagingTube
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D53TP25CH-10
Related LinksD53TP2, D53TP25CH-10 Datasheet, Crydom Distributor
D53TP25CH-10 Details Description
Related parts for D53TP25CH-10
MOD PWR ENTRY 4 FUNCTION PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR OCTAL 1:2/1:1 1.2MH SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT REVENUE GRD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 391POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf