Texas Instruments TL5001AEVM-108
TL5001AEVM-108 picture photo
Mfg. Part Number
TL5001AEVM-108
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
PWM BUCK CONTROLLER TL5001 3.3V
Datasheet Download
TL5001AEVM-108.pdf
Availability of TL5001AEVM-108
QUANTITY
TL5001AEVM-108 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL5001AEVM-108
Internal Part NumberEIS-TL5001AEVM-108
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Input4.5 V ~ 6 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching400kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartTL5001A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL5001AEVM-108
Related LinksTL5001A, TL5001AEVM-108 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL5001AEVM-108 Details Description
Related parts for TL5001AEVM-108
IDC CABLE- AKN34A/ AE34M / APK34 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 133MHZ 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 30K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 64POS R/A GOLD datasheet.pdf