Crydom D53TP25D
D53TP25D picture photo
Mfg. Part Number
D53TP25D
Brief Description
RELAY SSR 25A 3PHAS DC INPUT 32V
Datasheet Download
D53TP25D.pdf
Availability of D53TP25D
QUANTITY
D53TP25D Order Process
Ship out your order
Specifications of D53TP25D
Internal Part NumberEIS-D53TP25D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
3D Model53TP Series.sat53TP Series.dwg53TP Series.stp
Standard Package10
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input3 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 530 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D53TP25D
Related LinksD53T, D53TP25D Datasheet, Crydom Distributor
D53TP25D Details Description
Related parts for D53TP25D
SWITCH DIP TAPE SEALED 12POS datasheet.pdf
THYRISTOR TVS 250V 250A 3PIN RDL datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 1% 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 10W DO213AA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS CABLE SKT RA datasheet.pdf