Crydom D53TP50C
D53TP50C picture photo
Mfg. Part Number
D53TP50C
Brief Description
RELAY SSR IP20 50A 3PHAS PNL 32V
Datasheet Download
D53TP50C.pdf
Availability of D53TP50C
QUANTITY
D53TP50C Order Process
Ship out your order
Specifications of D53TP50C
Internal Part NumberEIS-D53TP50C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Featured Product53 Series Three-Phase, AC Motor Reversing SSRs
3D Model53TP IP20 Series.sat53TP IP20 Series.dwg53TP IP20 Series.stp
Standard Package10
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current50A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 530 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D53TP50C
Related LinksD53T, D53TP50C Datasheet, Crydom Distributor
D53TP50C Details Description
Related parts for D53TP50C
CIR BRKR 2.5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PFC PRECONVERTER 8-SOIC datasheet.pdf
BLOCK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf