Crydom D53TP50DP
D53TP50DP picture photo
Mfg. Part Number
D53TP50DP
Brief Description
RELAY SSR 50A 3PHASE DC INPUT
Datasheet Download
D53TP50DP.pdf
Availability of D53TP50DP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D53TP50DP Order Process
Ship out your order
Specifications of D53TP50DP
Internal Part NumberEIS-D53TP50DP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D Model53TP Series.sat53TP Series.dwg53TP Series.stp
Standard Package1
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current50A
Voltage - Input3 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 530 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D53TP50DP
Related LinksD53T, D53TP50DP Datasheet, Crydom Distributor
D53TP50DP Details Description
Related parts for D53TP50DP
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 12MM datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD 78M6612 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.1A 370 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf