Vishay/Dale D55342E07B10E0RT0
D55342E07B10E0RT0 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B10E0RT0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B10E0RT0.pdf
Availability of D55342E07B10E0RT0
QUANTITY
D55342E07B10E0RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B10E0RT0
Internal Part NumberEIS-D55342E07B10E0RT0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B10E0RT0
Related LinksD55342E0, D55342E07B10E0RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B10E0RT0 Details Description
Related parts for D55342E07B10E0RT0
CONN RECEPT VERT 24+8POS DIN PCB datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY FUSE HLDR SNAP 6A datasheet.pdf
IC LP ADSL LINE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 51.5VC P600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
LEAD MINIPRO BOTH ENDS PVC 0.40 datasheet.pdf
SW BCD ROTARY DIP 50V SMD datasheet.pdf