Vishay/Dale D55342E07B120BRWS
D55342E07B120BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B120BRWS
Brief Description
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B120BRWS.pdf
Availability of D55342E07B120BRWS
QUANTITY
D55342E07B120BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B120BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B120BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B120BRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B120BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B120BRWS Details Description
Related parts for D55342E07B120BRWS
RES SMD 178KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-MSOP datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 70A 400V TO-94 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf