Vishay/Dale D55342E07B121ARWS
D55342E07B121ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B121ARWS
Brief Description
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B121ARWS.pdf
Availability of D55342E07B121ARWS
QUANTITY
D55342E07B121ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B121ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B121ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B121ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B121ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B121ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B121ARWS
REPLACEMENT DIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf