Vishay/Dale D55342E07B147BRT3
D55342E07B147BRT3 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B147BRT3
Brief Description
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B147BRT3.pdf
Availability of D55342E07B147BRT3
QUANTITY
D55342E07B147BRT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B147BRT3
Internal Part NumberEIS-D55342E07B147BRT3
Standard Package300
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B147BRT3
Related LinksD55342E0, D55342E07B147BRT3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B147BRT3 Details Description
Related parts for D55342E07B147BRT3
IC OTP 256KBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
SWITCH UNIT 22MM ILLUM RED 120 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 8A TO263AB datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X8 GL SN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf