Vishay/Dale D55342E07B16B7MWS
D55342E07B16B7MWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B16B7MWS
Brief Description
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B16B7MWS.pdf
Availability of D55342E07B16B7MWS
QUANTITY
D55342E07B16B7MWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B16B7MWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B16B7MWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B16B7MWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B16B7MWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B16B7MWS Details Description
Related parts for D55342E07B16B7MWS
RACK STEEL 24.5X21X19.5 BLUE datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN DSUB 9PIN MALE-FEMALE BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 869.215MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 566MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 390 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf