Vishay/Dale D55342E07B17B0RWS
D55342E07B17B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B17B0RWS
Brief Description
RES SMD 17K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B17B0RWS.pdf
Availability of D55342E07B17B0RWS
QUANTITY
D55342E07B17B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B17B0RWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B17B0RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B17B0RWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B17B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B17B0RWS Details Description
Related parts for D55342E07B17B0RWS
CONN HEADER .100 DUAL R/A 42POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC POST AMP CML LP LIMIT 16-MLF datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZA10 M20 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B PG36 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf