Vishay/Dale D55342E07B205BPWS
D55342E07B205BPWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B205BPWS
Brief Description
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B205BPWS.pdf
Availability of D55342E07B205BPWS
QUANTITY
D55342E07B205BPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B205BPWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B205BPWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B205BPWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B205BPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B205BPWS Details Description
Related parts for D55342E07B205BPWS
IC FPGA 144 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 38.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 13POS datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PLUG HOUSING 6POS UNIV datasheet.pdf
DIPLEXER datasheet.pdf
MICRO 25 SKT 72" RBW JACKP datasheet.pdf