Vishay/Dale D55342E07B20E0RTF
D55342E07B20E0RTF picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B20E0RTF
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B20E0RTF.pdf
Availability of D55342E07B20E0RTF
QUANTITY
D55342E07B20E0RTF Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B20E0RTF
Internal Part NumberEIS-D55342E07B20E0RTF
Standard Package4,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B20E0RTF
Related LinksD55342E0, D55342E07B20E0RTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B20E0RTF Details Description
Related parts for D55342E07B20E0RTF
IC INTERFACE ENHANCED SER 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
6" RJ11 JUMPER CABLE datasheet.pdf
CABLE 9COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 PG21 datasheet.pdf
CAP FILM 56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf