Vishay/Dale D55342E07B20H0RWI
D55342E07B20H0RWI picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B20H0RWI
Brief Description
RES SMD 20K OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B20H0RWI.pdf
Availability of D55342E07B20H0RWI
QUANTITY
D55342E07B20H0RWI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B20H0RWI
Internal Part NumberEIS-D55342E07B20H0RWI
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B20H0RWI
Related LinksD55342E0, D55342E07B20H0RWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B20H0RWI Details Description
Related parts for D55342E07B20H0RWI
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
VARISTOR 462V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CABLE 4POS PLUG R/A 10M datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf