Vishay/Dale D55342E07B215BRT5
D55342E07B215BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B215BRT5
Brief Description
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B215BRT5.pdf
Availability of D55342E07B215BRT5
QUANTITY
D55342E07B215BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B215BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B215BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B215BRT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B215BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B215BRT5 Details Description
Related parts for D55342E07B215BRT5
ANT 2.4GHZ 6" DIPOLE OMNI DIRECT datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 600V 150A NF SER datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf